Post by catholicwrestling on Dec 15, 2021 11:44:01 GMT -5
Upper Weights are in! Some surprises await and things are starting to get sorted out. Again, like mentioned in the lower weight rankings, FUMA has decided to go ahead and discontinue their wrestling program this season. With that said, here is the upper weight rankngs, Set #2
Top 2 are solid with the current entries. #3 Carl Lewis gets a bump after making the Finals of the 24 team Hornet invite. #5 Rosen won by pin over #6 Leischner in the Admiral #6 Leischner cracks into the ranks after his 4th in the admiral and Championship in the Harrisonburg invite. #7 Chaplin moves into the rankings with a 3-0 start to his season, while Pappas went 2-2 at the NOVA Calssic.
152
1. Charlie Long, STC
2. Nolan O’boyle, NA
3. Carl Lewis PC
4. Corban Schmandt GCS
5. Zack Rosen RMA
6. Brady Leischner, PVI
7. Ashton Chaplin NCol
8. Noah Pappas, BCP
#1 Carosi defeated #2 Lowell in the Admiral finals 6-0. #5 Pausch took 4th in the warrior stampede, #8 Olmert won the cody day invite, however fell in earlier season action to #7 Gray by fall.
160
1. Nick Carosi, EHS
2. Danny Lowell, PVI
3. Lukas Sanker, Cov
4. Brayden Farrar FMS
5. Logan Pausch, NA
6. Miller Tatum, STC
7. Finn Gray GCS
8. Tucker Olmert VES
#1 Cox seemed to suffer an injury after losing in the NOVA semis last week. We wish him luck on any kind of recovery he may need and pray its quick. #2 Fink looked good as runner up in the Colon baker, #3 Clemans defeated #4 Cazares in the warrior stampede 12-5. #6 Leonard took 4th in the river rumble and 5th in the Titan Toughman.
170
1. Zane Cox, BCP
2. Riley Fink, STC
3. Walker Clemans, Col
4. Cooper Cazares, NA
5. Malachi Jackson HMA
6. Ethan Leonard, RC
7. Wade Branham FMS
8. Josh Old, CHC
This is by far #1 Lavayan’s class. #2 Jeb Furgeson looks good as he was 3rd at the warrior stampede. #3 Roberts was 5th at the Stampede, #4 Scott Def. #6 Hamrick in the 3rd place math of the Admiral. #3 Salcedo was runner up at the Admiral.
182
1. Andrew Lavayan SSSA
2. Jeb Furgeson, Col
3. Victor Salcedo EHS
4. Henry Scott RMA
5. Ben Roberts NA
6. James Hamrick PVI
7. Nick Markus, BCP
8. Townsend Winans CHC
#1 Jones Runner up at the stamped remains the top bet at 195. Little note for #1 Jones, just days after losing in the Stampede finals to a VHSL wrestler, he avenged the loss. #2 Blackman was 3rd at the BI Classic While #3 Bitter was 3rd at the admiral.
195
1. Oliver Jones, NA
2. James Blackman, SSSA
3. Luke Bitter RMA
4. Nicolas Ball WBF
5. Andrew Cullinan, TPS
6. Andrew Lehman EHS
7. Bronson Grigg, NCol
8. Sean Condon, BCP
#1 Josh Powell is still the man at the weight. #2 Redden defeated #3 Barnes 6-1 in dual action While #7 Huang and #8 Rosenblum seem to round out the top 8 with TCIS action we should see soon.
220
1. Josh Powell, STC
2. Joseph Redden, BI
3. Aiden Barnes, PV
4. Carter Dupuy WBF
5. Jack Peters, TPS
6. Andrew Gallagher BOC
7. Leo Huang, CHC
8. Jake Rosenblum NCO
#1 Clark is the clear head of this back and maybe by miles when it comes to experience and talent. #2 Gordy is undefeated in action this season and #4 Lamb has been solid for the Saints.
285
1. Ewen Clark, SSSA
2. Quintin Gordy HMA
3. Ian Cook BI
4. Carson Lamb STC
5. Anthony Cali, GCS
6. Aiden Foster, Col
7. Dylan Sexton EHS
8. Michael LeBlanc, PJP
Top 2 are solid with the current entries. #3 Carl Lewis gets a bump after making the Finals of the 24 team Hornet invite. #5 Rosen won by pin over #6 Leischner in the Admiral #6 Leischner cracks into the ranks after his 4th in the admiral and Championship in the Harrisonburg invite. #7 Chaplin moves into the rankings with a 3-0 start to his season, while Pappas went 2-2 at the NOVA Calssic.
152
1. Charlie Long, STC
2. Nolan O’boyle, NA
3. Carl Lewis PC
4. Corban Schmandt GCS
5. Zack Rosen RMA
6. Brady Leischner, PVI
7. Ashton Chaplin NCol
8. Noah Pappas, BCP
#1 Carosi defeated #2 Lowell in the Admiral finals 6-0. #5 Pausch took 4th in the warrior stampede, #8 Olmert won the cody day invite, however fell in earlier season action to #7 Gray by fall.
160
1. Nick Carosi, EHS
2. Danny Lowell, PVI
3. Lukas Sanker, Cov
4. Brayden Farrar FMS
5. Logan Pausch, NA
6. Miller Tatum, STC
7. Finn Gray GCS
8. Tucker Olmert VES
#1 Cox seemed to suffer an injury after losing in the NOVA semis last week. We wish him luck on any kind of recovery he may need and pray its quick. #2 Fink looked good as runner up in the Colon baker, #3 Clemans defeated #4 Cazares in the warrior stampede 12-5. #6 Leonard took 4th in the river rumble and 5th in the Titan Toughman.
170
1. Zane Cox, BCP
2. Riley Fink, STC
3. Walker Clemans, Col
4. Cooper Cazares, NA
5. Malachi Jackson HMA
6. Ethan Leonard, RC
7. Wade Branham FMS
8. Josh Old, CHC
This is by far #1 Lavayan’s class. #2 Jeb Furgeson looks good as he was 3rd at the warrior stampede. #3 Roberts was 5th at the Stampede, #4 Scott Def. #6 Hamrick in the 3rd place math of the Admiral. #3 Salcedo was runner up at the Admiral.
182
1. Andrew Lavayan SSSA
2. Jeb Furgeson, Col
3. Victor Salcedo EHS
4. Henry Scott RMA
5. Ben Roberts NA
6. James Hamrick PVI
7. Nick Markus, BCP
8. Townsend Winans CHC
#1 Jones Runner up at the stamped remains the top bet at 195. Little note for #1 Jones, just days after losing in the Stampede finals to a VHSL wrestler, he avenged the loss. #2 Blackman was 3rd at the BI Classic While #3 Bitter was 3rd at the admiral.
195
1. Oliver Jones, NA
2. James Blackman, SSSA
3. Luke Bitter RMA
4. Nicolas Ball WBF
5. Andrew Cullinan, TPS
6. Andrew Lehman EHS
7. Bronson Grigg, NCol
8. Sean Condon, BCP
#1 Josh Powell is still the man at the weight. #2 Redden defeated #3 Barnes 6-1 in dual action While #7 Huang and #8 Rosenblum seem to round out the top 8 with TCIS action we should see soon.
220
1. Josh Powell, STC
2. Joseph Redden, BI
3. Aiden Barnes, PV
4. Carter Dupuy WBF
5. Jack Peters, TPS
6. Andrew Gallagher BOC
7. Leo Huang, CHC
8. Jake Rosenblum NCO
#1 Clark is the clear head of this back and maybe by miles when it comes to experience and talent. #2 Gordy is undefeated in action this season and #4 Lamb has been solid for the Saints.
285
1. Ewen Clark, SSSA
2. Quintin Gordy HMA
3. Ian Cook BI
4. Carson Lamb STC
5. Anthony Cali, GCS
6. Aiden Foster, Col
7. Dylan Sexton EHS
8. Michael LeBlanc, PJP